Son Dakika Haberler

Çanakkale’de orman yangını: Alevlerle mücadelede son durum

Çanakkale’de orman yangını: Alevlerle mücadelede son durum
Okunma : 43 views Yorum Yap

 

Çanakkale’de önceki gün başlayan orman yangını sürüyor. Alevler 2 bin 100 futbol sahası büyüklüğündeki alanda etkili oluyor. Zaman zaman şiddetlenen rüzgar alevlerin yeniden yükselmesine neden oluyor. Tahliye edilen köylerde 95 kişi dumandan etkilendi, durumları iyi.

Alevler bin 500 hektarlık, yani 2 bin 100 futbol sahası büyüklüğündeki alanda etkili oluyor.

Yangına 8 uçak, 26 helikopter, 2 bin 700’ye yakın personel ile 639 araözöz ve iş makinesi müdahale ediyor. Ancak “Spot atma” yani yanan parçanın rüzgar etkisiyle farklı yere sıçraması alevlerin büyümesine neden oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bugün, dünden daha iyi durumdayız, Çanakkale yangınıyla alakalı. Hem nem hem sıcaklık hem de rüzgar itibariyle bütün şartlar düne göre lehimize devam ediyor. Gün içerisinde yoğun enerji ile mücadele ettik. An itibariyle o süreçlerin tamamını geçtik. Sadece vadinin içerisinde sıkışan bir bölüm zorladı. Arkadaşlarımızda yoğun bir şekilde devam ediyorlar.Bugün, dünden daha iyi durumdayız, Çanakkale yangınıyla alakalı. Hem nem hem sıcaklık hem de rüzgar itibariyle bütün şartlar düne göre lehimize devam ediyor. Gün içerisinde yoğun enerji ile mücadele ettik. An itibariyle o süreçlerin tamamını geçtik. Sadece vadinin içerisinde sıkışan bir bölüm zorladı. Arkadaşlarımızda yoğun bir şekilde devam ediyorlar.”