Son Dakika Haberler

British Airways 800 pilot ve 12 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı

British Airways 800 pilot ve 12 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı
Okunma : 104 views Yorum Yap

İngiliz havayolları British Airways bünyesinde çalışan 12 bin kişi ve 800 pilotu işten çıkarma kararı aldı

British Airways’in sahibi olan İspanyol şirketler grubu IAG’den yapılan açıklamada, grup şirketleri içerisinde uygulanacak yeniden yapılandırma kapsamında, British Airways’ten toplam 12 bin kişinin çıkarılmasının planlandığı kaydedilirken Reuters’ın Sky News muhabirine dayandırdığı habere göre, İngiltere’nin ulusal havayolu şirketi British Airways, 800 pilotunu da işten çıkarmayı planlıyor. İngiltere’nin en büyük hava yolu şirketi olan British Airways’in toplamda 4 bin 500 pilotu bulunuyor.

Açıklamada, IAG’nin geçen yılın ilk çeyreğinde 123 milyon avro faaliyet karı kaydettiği, bu yılın çeyreğinde ise 535 milyon avro zarar ettiği bildirildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında etkilenen yolcu talebinin, tekrar 2019’daki seviyelere ulaşılabilmesinin birkaç yıl sürebileceği belirtildi.

Yaklaşık 45 bin kişiyi istihdam eden British Airways, daha önce İngiliz hükümetinin maaş destek programından yararlanarak 22 bin 626 çalışanını izine çıkarmıştı.
IAG bünyesinde British Airways, Iberia, Aer Lingus, Aer Lingus Regional, Iberia Regional, Iberia Express, BA CityFlyer gibi hava yolu şirketleri bulunuyor.