Son Dakika Haberler

Britanyalı kadınlar, Türk kadınlarından daha mi değersiz ?

Britanyalı kadınlar, Türk kadınlarından daha mi değersiz ?
Okunma : 3.373 views Yorum Yap

1960’larda hak arayan İngiliz kadınları… Ellerinde pankartta ‘Britanyalı kadınlar, Türk kadınlarından değersiz mi?’ diye yazıyor.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.

1960’larda İngiliz kadınlar, erkeklerle eşit ücret haklarını savunmak için protestolar yaptığında kullandığı pankart son günlerin Türkiye’sine “Nereden nereye?” dedirtti. Yer alan pankartlarda İngiltere’nin, Norveç, Türkiye ve Kanada gibi ülkelerin arkasında yer aldığı, ve “İngiliz kadınlar Türk kadınlardan değersiz mi?” şeklinde soru yönelterek hükümete erkeklerle kadınların eşitliğini savunan, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması gerektiğini belirten yazılar yazıldı.

 

Üzerinde güneş batmayan imparatorlukta kişilerin “eşitlikçi görüş” & “eşit ödenme hakkı” kıstasında Türkiye’yi ve Türk kadınlarını göstererek hükümete karşı söylemde bulunması artık geçmişte kaldı. Geçen hafta gece yarısı alınan bir karar ile İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkıldı. Her geçen gün öldürülen, taciz edilen, işkenceye maruz kalan kadın haberlerinin sayısı artıyor. Kadın haklarına saygı duyulan, diğer ülkelerce ve vatandaşlarınca parmakla gösterilen bir Türkiye ümidiyle.

NK/Wikipedia