Son Dakika Haberler

Boğaziçi Enstitüsü’nden İşaret Dili Eğitim Fırsatı

Boğaziçi Enstitüsü’nden İşaret Dili Eğitim Fırsatı
Okunma : 59 views Yorum Yap

 

 

 

“İşaret Dili! Ailesindeki veya çevresindeki engelli vatandaşlarımız ile iletişim kurmak isteyen her birey İşaret Dili öğrenmek istemektedir. İşaret Dili eğitimlerini ise birbirinden eğitim kalitesi ve eğitmen farkı ayırmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü alanında uzman eğitmenlerle, güncel uygulamaları ve yeni bilgileri içeren İşaret Dili  Eğitimi hazırladı.

 

İŞARET DİLİ NASIL KULLANILIR?

Dünya nüfusunun yüzde 10’unu işitme engelli bireylerin oluşturduğu bilinmektedir. Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si işitme engelli bireylerden meydana gelmektedir. Ülkemizde hem örgün eğitim hem de özel eğitim kurumları müfredatında bulunan İşaret Dili Eğitimi, Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan kurumlarda kullanılmaktadır.

İşitme Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ilk adım olan İşaret Dili, sosyalleşme, sağlık, eğitim, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi pek çok alanda empatik bir yaklaşımın da anahtarıdır.

El abecesi ile başlayan işaret dili, İşaret Dili Eğitimi ile birlikte üst seviyeye taşınmaktadır.

 

 

TÜRK İŞARET DİLİ (TİD) NEDİR?

El hareketleri, parmaklar, kolar ve beden dilinin eş zamanlı koordinasyonu ile fikirlerin karşı tarafa aktarılmasına imkan tanıyan işaret dili ile olarak 1576 yılında Girolomo de Cardano tarafından soyut kavramların anlatımı üzerinden saptanmış, 1616 yılında Giovanni Bonifaccio’nun “İşaret Dili, evrensel bir dildir” açıklamasının ardından Filozof Condillac’ın ortaya attığı “jest ve mimiklerden oluşmuştur “ teorisi üzerine bina edilmiştir.

Eğitim kurumları bünyesinde kendisine yer bulan işaret dili jest, mimik ve beden dili ile desteklenerek, özel bir eğitim modelini de beraberinde getirmiştir. Harfler, kelimeler ve cümlelerin yani yazılı ifadelerin işaretlere dönüştürülmesiyle oluşturulan işaret dili, 1700’lü yıllardan itibaren eğitim kurumlarının müfredatında kendine yer bulmaya başlamıştır.

Zaman içerisinde konuşamayan ve duyamayan kişilerin iletişim kurmaları için kullanılmaya başlanan işaret dili, toplumların kendilerine özgü dillerini oluşturmalarına da imkan tanımıştır.

İlk kez, 1817 yılında Thomas Gallaudet tarafından Amerika’da işitme engellilere özel eğitim kurumu faaliyetine başlarken, Türkiye’de ilk kez 1902 yılında II. Abdulhamit’in kurduğu Yıldız Sağırlar Okulu’nda eğitim verilmiştir.

Osmanlı Sarayı’nda 1500’lü yıllardan itibaren kamu kurumlarına kullanılan işaret dili, böylece ülkenin eğitim sistemini de dahil olmuştur.

Toplumda, işitme engelli bireylerin iletişim kurmakta oldukça zorlandıkları bilinmektedir. Sosyal hayatın içerisinde ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini iletmekte zorlanan işitme engelli bireyler, dudak okuma yöntemine başvursa da, karşı tarafa mesajı iletmekte zorlanmaktadır.

Yapılan araştırmalar Türkiye’de işaret dili ve işaret dili eğitimine ilginin her geçen gün arttığını ortaya koyarken, pek çok kamu kurumu ve kurumsal firma işaret dili bilen personel alımına da özen göstermektedir.

İşaret dili, global olarak kullanılan Amerikan İşaret Dili, İngiliz İşaret Dili’nden farklı olarak Türk İşaret Dili kendi gramer yapısı, sesbilim ve biçimbilimine sahiptir. 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un 15 inci maddesinin ardından Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’in amaç başlıklı 1 inci maddesi ile Türk İşaret Dili oluşturulmuştur.

Konuşma dillerinin sunduğu sosyal ve bilişsel işlevleri benzer biçimde yerine getiren işaret dilleri, kullanıldığı toplumların yalnızca konuşma dilini kullanmaz. Her toplumun kullandığı işaret dili farklı olmakla birlikte bölgesel ve yöresel ağızlarda da farklılık gösterir.

Bu farklılıklar, toplumun iletişim kurmasının ve işitme engelli bireylerin toplumda daha fazla kendine yer bulmasını sağlamaktadır.

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ NEDİR?

Konuşmaya dayalı dillerin ardışık ve sistematik bir biçimde bir araya getirilmesiyle oluşan sözcüklerin aksine işaret dili; işaretler, yönelim, beden dili, jest, mimik, konum ve el dışı hareketler ile oluşturulur.

Ses bilimi olarak adlandırılan ve işaretlerin de temelini oluşturan 33 temel işaret baz alınarak oluşturulan Türk İşaret Dili, hem soyut kavramları hem de kendine has gramer yapısını korumaktadır.

El becerilerinin kullanımı işaret dilinin önemli bir parçasını oluştururken, Türkiye’de işaret dili eğitimi günümüzde pek çok farklı kurum bünyesinde ilgilileri ile buluşmaya devam ediyor. Siz de Boğaziçi Enstitü bünyesinde yer alan İşaret Dili Eğitimi ile topluma ve toplumda kendisine yer bulmak isteyen işitme engelli bireylere destek olabilirsiniz.

İşaret Dili Eğitimimiz 50 saatlik bir eğitimdir.

 

 

İŞARET DİLİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Üniversite ve yüksekokulların müfredatında yer alan İşaret Dili Eğitimi, aynı zamanda özel kurumların örgün ve çevrimiçi olanaklarından faydalanılarak öğrenilmektedir.

Günümüzde teknolojinin de yardımıyla her geçen gün yaygınlaşan İşaret Dili Eğitimi zaman, yer ve fiziksel mekanların ortadan kalkmasıyla kolektif bir bilincin de ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Türk İşaret Dili Eğitim metodolojisi ve sözlük kurallarına uygun olarak hazırlanan müfredatıyla siz de Boğaziçi Enstitü İşaret Dili Eğitimi’nden faydalanabilirsiniz.

 

https://istanbulbogazicienstitu.com/online-egitimler/isaret-dili-sertifika-programi