Son Dakika Haberler

Binlerce zehirli denzianası sahile vurdu..

Binlerce zehirli denzianası sahile vurdu..
Okunma : 815 views Yorum Yap

Geçtiğimiz günlerde koronavirüsle mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve  sıcak havanın da etkisiyle denizle buluşmak için plajlara akın eden Girne’li deniz severler beklenmeyen bir tehlike ile karşılaşmış, sahillerde yoğun bir denizanası olduğu görülmüştü.

Tehlikeye rağmen denize giren ve denizanaları ile temas eden onlarca vatandaş ağrı, yanma ve vücutlarında oluşan kızarıklık ve şişlikler nedeniyle Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Acil Servisi’ne başvurmuş, vaka sayısının artması nedeniyle konuya ilişkin açıklama yapan Hayvancılık Dairesi,  sahillerde Pelagia noctiluca türü denizanası görüldüğünü, mantar şeklindeki vücudundan sarkan 8 adet küçük ve ağız çevresinde bulunan 4 adet büyük esnek ve hareketli uzantılar ile hoş bir görüntü oluşturan 10-15 cm. boyundaki Pelagia noctilucaların zehirli ve tehlikeli bir denizanası olduğunu, renginin kırmızımsı sarıdan mora doğru değişebildiğini, etrafında bulunan yakıcı kapsüller ile temas edildiğinde, vücutta acıya yol açtığını, denizanalarında uzak durulması gerektiğini belirtmişti.

Dün itibarıyla sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunan Karpazlı vatandaşlar, binlerce denizanasının sahile vurduğunu gösteren fotoğrafları paylaştı. Sözkonusu görüntülere bakıldığında Girne sahillerinde görülen denizanaları ile Karpaz sahillerindeki denizanalarının aynı olduğu görüldü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, rüzgarlı havanın etkisiyle sözkonusu denizanalarının sahillere vurduğunu, bunun kısmen denizlerin denzianalarından temizlenmesine faydası olacağını, ancak Girne’den Karpaz’a kadar denizanalarının görülmesinin de önümüzdeki günlerde denizanası zehirlenme vakalarında artış olacağının bir göstergesi olduğunu, halkın dikkatli olması gerektiğini belirtiyorlar.