Son Dakika Haberler

Bildiklerinizi unutun, tehlike yakında olabilir..

Bildiklerinizi unutun, tehlike yakında olabilir..
Okunma : 126 views Yorum Yap

Son 24 saat içinde tespit edilen koronavirüs enfeksiyon vaka sayısı  4.070, toplam vaka sayısı 32.008 ve toplam Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı 273 olan Rusya’dan gelen haberler dikkat çekmeye devam ediyor.

Bu kapsamda koronavirüs ile ilgili olarak açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir PUTİN; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının RF’de zirve noktasına henüz ulaşmadığını ve ülkenin, her bölgenin insan hayatı için mücadele vermeye 100/100 hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Müdürü olan Anna POPOVA’nın, RF’de COVİD-19 tespit edilenlerin yüzde 80’nin 60 yaş altı, yüzde 15’nin 60 yaş üstü ve yüzde 5’inin de çocuk olduğunu açıklaması da dikkat çekti.

Bilindiği üzere Türkiye’de 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından, sokağa çıkan 65 yaş üstü insanlara virüsü bulaştıracağı iddiasında bulunan 65 yaş altı insanların kötü muamelede bulunduğu yönünde sosyal medyaya görüntüler yansımıştı.

Öte yandan, POPAVA’nın yapmış olduğu bir diğer açıklama da COVİD-19 tehlikesinin bir başka boyutunu da ortaya çıkardı, POPOVA; COVİD-19 hastalarının yüzde 45’inde hastalık belirtilerinin bulunmadığını, enfekte olanların neredeyse dörtte birinin hiçbir semptomunun olmadığını ve hastalığın gelişmediğini, enfekte olduğu tespit edilen toplam vakaların yüzde 20-25’inde hiçbir belirti olmadığını ve hastalığın gelişmediğini, bu kişilerin taşıyıcı durumunda olduğunu veya hastalığın fark edilmeden ilerlediğini belirti.