Son Dakika Haberler

Biden Kıbrıs’ta iki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekliyor

Biden Kıbrıs’ta iki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekliyor
Okunma : 22 views Yorum Yap

 

 

 

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’e, ülkesinin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uyumlu, iki bölgeli, iki toplumlu esasta bir çözümü desteklediğini, ABD yönetiminin, BM gözetiminde yapılacak bir sonraki görüşmede Türk tarafının yapıcı bir şekilde katılımını teşvik etmeyi sürdüreceğini vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Anastasiades’e bir mektup gönderen Başkan Biden, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin desteğiyle, Ekim 2020’de Varoşa’nın bir bölümünü tek yanlı bir kararla açmasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.

 

Joe Biden, ABD’nin Türk tarafına kararını değiştirmesi için çağrı yapmayı sürdüreceğini ve daha fazla kışkırtma faaliyetinde bulunmaktan vazgeçirmeye çalışmaya devam edeceğini belirtti.

 

Hükümet Sözcüsü Kyriacos Koushos, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in çarşamba akşamı ABD Başkanı Joe Biden’dan bir mektup aldığını, Biden’in, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar için önemli bir ortak olarak düşünmeye devam ettiği güvencesi verdiğini, ABD ve Kıbrıs arasındaki güçlü bağları daha da derinleştirmek için çalışma taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

 

Biden’in Cumhurbaşkanı’na, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin küresel sıkıntıları karşılamadaki önemli rolünden, dostluğundan ve liderliğinden dolayı teşekkür ettiğini belirten Koushos, Cumhurbaşkanı’yla Doğu Akdeniz bölgesindeki ortak çıkarlarda çalışmaya devam etmeyi beklediğini kaydettiğini ifade etti.

 

ABD Başkanı mektubunda, Cumhurbaşkanı’nın kendisine 14 Mart’ta bir mektup göndererek Cenevre’deki gayrı resmi görüşme hakkında bilgi vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi; Kıbrıs’ın BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon esasında yeniden birleşmesi üzerindeki açık görüşünü tekrarladı.

 

Biden’in BM Genel Sekreteri’nin, müzakerelerin başlaması için ortak zemin bulunması çabalarını memnunlukla karşıladığını belirten Koushos, ABD Başkanı’nın Mağusa konusuna da değindiğine, ABD’nin Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’nin desteğiyle Ekim 2020’de Varoşa’nın bir bölümünü açmasından endişe duyduğunu kaydettiğine işaret etti.

 

Başkan Biden, ABD’nin Türk tarafının kararını değiştirmesi için çağrı yaptığını, yapmaya da devam edeceğini, daha fazla kışkırtma faaliyetinden vazgeçmesini isteyeceğini belirtti.

 

ABD Başkanı’nın, hükümetinin BM gözetiminde gelecek tur görüşmelere Türk tarafının katılması için teşvikine devam edeceğini söylediğini anlatan Koushos, Biden’ın en kısa zamanda ilgileri olan çeşitli ortak konuları görüşmek için Cumhurbaşkanı Anastasiades’le görüşmeyi beklediğini açıkladığını duyurdu.

 

Biden mektubunda, 2014’te ABD Başkan Yardımcısı iken eşi Jill’le birlikte Kıbrıs’a yaptığı ziyareti de hatırlattı; “Başkan Yardımcılığı görevim sırasında, görüşmelerimizin, devam eden işbirliğimiz için güçlü bir temel olduğuna inanıyorum. Güçlü bağlarımızı daha da artırıp yenileme yönünde şahsi taahhüdümü belirtirim” dedi.

 

KHA