Son Dakika Haberler

Berna Çelik Doğruyol: Raflardaki ürün fiyatları ucuzlatılmalı

Berna Çelik Doğruyol: Raflardaki ürün fiyatları ucuzlatılmalı
Okunma : 7 views Yorum Yap

 

 

Halkın Partisi (HP) milletvekili adayı Berna Çelik Doğruyol, Kıbrıs Postası’nda yayınlanan ‘Seçim Masası’ isimli programa katılarak, soruları yanıtladı.

“HANTAL SİSTEMDE İLERLEMEK ÇOK ZOR”

Geçen 4 yılda mecliste gördüğü boş koltukların kendisini üzdüğünü belirten Doğruyol, “Halk iradesini sandığa yansıtarak 50 milletvekilini yetkilendirir. Kendi sıkıntıları, problemleri, görüşülsün, gerekli yasal düzenlemeler yapılsın. Maalesef bu hantal sistemde ilerlememiz çok zordur. Önemli yasamayı aktif ve operasyonel bir halde tutmak, milletvekillerimizin uyum çerçevesinde çalışması, halkın problemlerine çözüm üretmesi esastır” şeklinde konuştu.

Seçimden sonra geniş tabanlı bir hükümet kurulmasını ümit ettiğini belirten Doğruyol, birlik bilinciyle ideolojik bakış açıları önemli olmadan, odak noktası halk olmak kaydıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

“HP, MUHALEFETTE YAPICI BİR TUTUM SERGİLEDİ”

Partisinin geçmiş dönemde çok çalışkan ve meclis oturumlarına yapıcı bir tutumla katıldığını dile getiren Doğruyol, HP’nin muhalefette yapıcı bir tutum sergilediğini ifade etti.

Doğruyol, sosyal adalet ilkesinin tamamen yerleştirilmesi gerektiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı.

“Liyakatin artık devlet kurumlarımıza oturtulması gerekir. Bireysel menfaatlerden ziyade toplumun, halkın menfaatleri ön planda olacak şekilde, ivedi alınması gereken tedbirlerin uyum içinde bir an önce geçirilmesi gerekir”

“İVEDİ ŞEKİLDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER VAR”

Ekonomiyle ilgili de sözler sarf eden Berna Çelik Doğruyol, ivedi şekilde alınması gereken belli başlı tedbirler olduğunu belirtti. Partisinin ‘ekonomik kurtuluş paketi’ hazırladığını hareket eden Doğruyol, “Paydaşlarımızla çalışılarak, gerekli akademik görüşlerle alınarak, derneklerle ve sivil toplum örgütleriyle istişareler yapılarak hazırlanmıştır, paylaşılmıştır” dedi. Doğruyol, halkın alım gücünün korunması için tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

“YURTTAŞLARIN DEVLETE İNANÇLARI, ‘KURGULANMIŞ YANDAŞ SİYASET’ NEDENİYLE EROZYONA UĞRADI”

Yurttaşların devlete ve devlete olan inançlarının erozyona uğradığını söyleyen Doğruyol, bunun temel sebebini ise ‘kurgulanmış yandaş siyaset’ tanımıyla açıkladı. “İnsanların hakkaniyet çerçevesinde değil, kişisel ilişkilerle belli başlı yerlere getirtilmesidir” dedi.

HP’nin toplumun ve halkın gerçek problemlerine çözüm üretmek için siyaset yaptığını anlatan Doğruyol, partisinin halk odaklı siyaset yaptığını vurguladı.

“ASGARİ ÜCRET, TARTIŞMA KONUSU OLMAKTAN ÇIKARILMALI”

Asgari ücret konusuna da değinen Doğruyol, asgari ücretin özellikle seçim dönemlerinde, bir muhasebe meselesi olduğuna işaret ederek, bu durumun halkı daha yıprattığını ifade etti.

Doğruyol, “İnsanlar hayat kalitesini ne olacağını bilmezse mutlu ve huzurlu şekilde yaşamaya devam edemezler” diyerek, asgari ücretin tartışma konusu olmaktan çıkarılması ve kamudaki en düşük maaşa sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Hayat pahalılığının altı ayda bir değil, iki ayda bir ya da daha kısa sürelerde belirlenmesi gerektiğini ifade eden Doğruyol, bu yapının insanları rahatlatacağını söyledi.

“RAFLARDAKİ ÜRÜN FİYATLARI UCUZLATILMALI”

Raflardaki ürün fiyatlarının da ucuzlatılması gerektiğini aktaran Doğruyol, “Fon ve vergilerdeki gümrüklerdeki indirimler, döviz kurunun sabitlenmesi… Bu oranda indirimin ürünlere yansıdığının ve raflara indirimli şekilde yerleştiği de devlet tarafından denetlenmeli” dedi.

“ŞU AŞAMADA UZLAŞI SAĞLANMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Doğruyol, Kıbrıs sorununun ise ekonomi ve refahın iyileştirmesi prensibi altında gündeme geldiğini söyledi; “Kıbrıs konusunda iki taraf arasında siyasi bir uzlaşının şu aşamada uzlaşı sağlaması mümkün görünmüyor” ifadelerini kullandı.

“HP, HÜKÜMETTE YER ALACAK”

Seçim sonrası kurulacak hükümette HP’nin de yer alacağını belirten Doğruyol, uyumlu şekilde çalışmaların yapılıp, tedbirlerin de alınacağını söyledi.

Adaylığıyla ilgili de konuşan Doğruyol, “Tam da böyle bir dönemden geçerken, elimizi taşın altına koyup sorumluluk almak zorundayız” dedi.

Parti olarak halk odaklı siyaset yaptıklarını ifade eden Doğruyol sözlerini, “Biz halk için çalışacağız ve halk kazanacak. Halkın da temiz pırıl pırıl insanlara, HP’ye sahip çıkmalarını temenni ederim” şeklinde noktaladı.