Son Dakika Haberler

Bellapais Kabristan Parkı, düzenlenen törenle açıldı

Bellapais Kabristan Parkı, düzenlenen törenle açıldı
Okunma : 38 views Yorum Yap

 

 

Girne Belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı katkılarıyla, Erbil Arkın ve Arkın Grup tarafından hayata geçirilen ‘Bellapais Kabristan Parkı’ düzenlenen törenle açıldı.

 

Beylerbeyi köyünün doğusunda yer alan ve yıllardır atıl durumda olan mezarlık, Arkın Grup önderliğinde, Girne Belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı işbirliğinde restore edildi.

5 bin metrekarelik alana yayılan Bellapais Kabristan Parkı, Müslüman , Ortodoks, uluslararası vatandaşlar ve kimsesizler bölümlerinden oluşan, yaklaşık 300 mezar kapasitesiyle yeniden düzenlendi.

 

Söz konusu alanda yer alan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan şapel restore edilirken, şapele ek olarak dinlenme odası , mezar çevrelerinde dinlenme yerleri, vatandaşların oturabileceği banklar, engellilerin de kullanımına uygun yürüyüş yolu, tuvaletler, abdest alma alanları, cenaze namazlarının da kılınacağı üzeri kapalı pergola ayrıca peyzaj düznelemesi de yapıldı.

 

Açılışta konuşan Arkın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın, yıllar önce Kıbrıs’ın dört bir yanından gelerek Belllapais’a yerleşen insanların,aile büyüklerini defnedeceği bir mezarlık alanlarının bulunmadığını anımsatarak, projeyle bir ihtiyacın karşılandığını dile getirdi.

Bellapais’ta yaşayanların geçmişlerinin geleceklerinin ve köklerinin bu köyde olduğunu hissetmeleri, burayı yurt olarak benimseyebilmeleri açısından projenin farklı bir anlam ifade ettiğini dile getiren Erbil Arkın, projenin hayat bulmasına emek veren herkese teşekkür etti.

 

Bölgede yıllardır atıl durumda olan Rum Mezarlığının restore ederek, tüm bölge halkının kullanımına açtıklarını kaydeden Arkın, burada mezarlık alanı dışında , vatandaşların oturup kitaplarını okuyabilecekleri, çocukların oyun oynayabilecekleri alanların da düzenlendiğini söyleyerek proje hakkında teknik bilgi verdi.

 

Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin,söz konusu alanın 80’li yıllardan beri kabristanlık olarak düzenlenmesi amacıyla köye tahsis edildiğini ancak o günden bu güne hiçbir adım atılmadığını ifade etti.

Beylerbeyi Köyünde , bir kabristanlığın bulunmayışının büyük bir eksiklik olduğunu anımsatan Engin, köyün bu ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayan Arkın Grup ve Girne Belediyesine teşekkür etti.

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördüde , projenin belediyeler, özel sektör, iş insanları ve bölge halkının işbirliğinde güzel işlere imza atılacağının göstergesi olduğunu belirterek, projenin hayat bulmasına emek koyan herkese teşekkür etti.

 

Sözkonusu kabristan alanında, Müslümanlar, Ortodokslar, uluslararası diğer dinlere mensup vatandaşlar ve kimsesizler için bölümler yer aldığını anımsatan Güngördü, bunun Akdeniz’de bir ada ülkesi olan ve tarih boyunca birçok medeniyet ve farklı kültüre ev sahipliği yapan Kıbrıs’ta hoşgörü, farklı kültürler dinler ve renklerin bir arada var olmaya devam edeceğinin mesajının verildiğini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından , Erbil Arkın’a Girne Belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı tarafından teşekkür plaketleri sunuldu.