Son Dakika Haberler

Başbakan Tatar:Ülkeye gelen öğrencilerimizi kendi evlatlarımızdan farklı görmeyiz!

Başbakan Tatar:Ülkeye gelen öğrencilerimizi kendi evlatlarımızdan farklı görmeyiz!
Okunma : 9 views Yorum Yap

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, “ öğrencilerin karantina parası ödemesi gibi bir konuyu akıllarından bile geçirmediklerini, eğer Haziran’da gelen olursa üniversitelerin karantina konusunu kendilerinin halledeceğini, Temmuz’dan itibaren ise karantinaya gerek kalmayacağı ümidinde olduklarını” vurguladı
Başbakan Tatar, katıldığı televizyon programında konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu konu benim aklımın köşesinden bile geçmedi. Üniversite dışında karantinada kalmaları diye bir durum söz konusu olmadı, nitekim üniversitelerden açıklama geldi. Üniversiteler “biz hallederiz” dedi. Biz ülkeye gelen öğrencilerimizi kendi evlatlarımızdan farklı görmeyiz. Bizi bilen bilir. Bizden böyle yanlış olmaz.
Başbakan Tatar, KKTC’de çalışma izni olanların ülkeye ne zaman gelebilecekleri konusunun da hükümette ele alınmakta olduğunu belirtti ve şöyle dedi:

“Herkese eşit muamele yapmak istiyoruz. Uçaklar ne zaman gelmeye başlayacak net değildir. Bir sistem kurulması testlerin yapılması ve karantinaya girmeden sonuna ulaşılması hedeflenmektedir ama halen çalışmalar devam ediyor. Yine dünyaya bakacak, bilimi dikkate alacak ve gereken adımları atacağız. Kapılar açılacak. Kendi başımıza devam edemeyiz. Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak, kendi insanımızın da ciddi koruma ile yaşam devam edecek. Kendimizi eğittik. Herkes dikkatli olacaktır. Normalleşme uçakların uçmasıyla hızlanıyor, bizde de olacak, sıkıntı geride kalacak.

Başbakan Ersin Tatar bir başka soru üzerine de Güney Kıbrıs’la kapıların ne zaman ve nasıl açılacağına tek başına Rum tarafının karar veremeyeceğini, Rum liderliğinin hem Güney hem de Kuzey’de otorite kendilerindeymiş gibi davranmasına göz yummalarının söz konusu olamayacağını” vurguladı.

Tatar şunları söyledi:

Sayın Akıncı 13 Mart gecesi Bakanlar Kuruluna geldi, bir şeyler söyledi ve dışarı çıkarak derhal her tarafın kapatılmasını olağan üstü durum ilan edilmesini istedi. İlan edilmezse ne olacağını da rakamlarla ortaya koydu ve karanlık bir tablo ortaya koydu. Biz farklı davrandık yumuşak uygulamalar ve adım adım işler yaptık, başarılı olduk. Eğer onun dediği gibi yapsaydık halk paniğe kapılır, ekonomi ve sosyal yapı kötü durumda olurdu.
Neyse …Gelelim kapıların açılmasına;
İlk önce ben açıkladım ve durum müsait olduğunda kapıların açılması temenni ettim,
Sayın Akıncı bunu görünce Anastasiadis’ e hemen telefon açtı ve 8 Haziran’ da kapılar açılabilir dedi.
Sözde Kıbrıs Cumhuriyeti sözcüsü de açıklamalar yaptı ama sanki burada hükümet yok sadece Akıncı var gibi konuştu.
Kuzeye soran yok, hem kuzeyin hem güneyin patronuyum, ben ne dersem o olacak demeye getiriyorlar.
Öyle değil. KKTC’nin bir hükümeti vardır ve son kararı hükümet alır.
Bizde sıfır vaka var ama Rumda hala vaka çıkıyor.
Bizim Bilim Kurulumuz yok dediği anda hükümet gelecek bilgileri değerlendirir.

“ Türkiye ile İktisadi ve Mali İşbirliği anlaşması imzalandı ama vatandaş ve sektörlerde hala bazı edişeler var. Bizim sıkıntımız nasıl aşılacak diye soruluyor…Ne diyeceksiniz” şeklindeki bir soruya karşılık ise Başbakan Tatar şunları belirtti:

“ Vatandaş endişesinde korkusunda haklıdır. Dünya bile henüz pandeminin hem kendisi hem de ekonomiye verdiği zararlarla baş edemedi. Bizde de turizm faaliyetlerin durması öğrencilerin gitmesiyle sıkıntılar meydana geldi, ekonomide daralma oldu. Biz işsizliğin önlenmesi için bazı tedbirler aldık. Şimdi piyasaya para sürmek için adımlar atıyoruz. Türkiye ile imzalanan anlaşmayla kamu maliyesine önemli katkı var. Kesilen maaşların iade edilmesiyle piyasaya para girecek. Unutmayınız ki devletten şu veya bu şekilde maaş alan 80 bin insan var. Bu insanların maaşları piyasaya düşüyor. Para yine çarşıya düşecek. Talep burada oluşacak. Parayı burada harcayacak. İç turizm de olacak.

Başbakan Ersin Tatar, hükümetin Türkiye ile imzalanan iktisadi ve mali işbirliği anlaşması ışığında hazırlamakta olduğu ikinci ekonomik paketin 15 Haziran’dan önce açıklanmasını planladıklarını sözlerin ekledi.