Son Dakika Haberler

Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümü tören ve etkinlik programı açıklandı

Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümü tören ve etkinlik programı açıklandı
Okunma : 8 views Yorum Yap

 

 

Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanacak. Bu yıl Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle katılacak.

Törenlerde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli mesajlar verecek.  Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl tören ve etkinliklerde sosyal mesafe ve maske kullanımı zorunlu olacak.

Barış Harekâtı’nın 47. yıldönümünde 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, tören ve etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalar yarın saat 09.00’da 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın BRT’den yapacağı konuşmayla başlayacak.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen Barış Harekâtı’nın 47. yıldönümü çerçevesinde düzenlenecek tören ve etkinliklere, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet de katılacak.

Kutlamalar geçen yıldan bu yana, tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını nedeniyle bazı önlemlerle yapılacak.  Tüm tören ve etkinliklerde sosyal mesafe ve maske takılması kurallarına uyulması zorunlu olacak.

Şafak Nöbeti her yıl olduğu gibi bu yıl da tutulacak. Yavuz Çıkarma Plajı’nda yarın gece gerçekleştirilecek Şafak Nöbeti’nde çıkarma gemisinden meşalelerle sahile yürünecek, tüm gece aralıklarla dualar okunacak.

Sualtı komandolarının temsili çıkışı, lazer ve ışık gösterisiyle devam edecek program sabah ezanının okunması ile sona erecek.

Türk Yıldızlarının gösterisi ise pandemi koşulları nedeniyle sadece tören geçişi sırasında gerçekleştirilecek.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında ilk tören ise yarın Boğaz Şehitliği’nde saat 09.30’da başlayacak.

Dr. Fazıl Küçük Anıtı önünde saat 10.00’da, Rauf Raif Denktaş’ın Anıt mezarında ise saat 10.30’da törenler gerçekleştirilecek.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 20 Temmuz Salı günü ise Lefkoşa’daki ilk tören saat 07.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek.

Tören, çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak, anıt özel defterinin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasıyla tamamlanacak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde de saat 08.50’de tören yapılacak. Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki geçit töreni ise saat 09.00’da başlayacak.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanması ile başlayacak tören, Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayrakların Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teslim edilmesiyle devam edecek.  Buradaki tören Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yapacağı konuşmaların ardından resmi geçit ile tamamlanacak.

Başkent Lefkoşa’nın yanı sıra tüm bölgelerde de tören ve etkinlikler düzenlenecek.

Trafiğe kapalı olacak yollar: https://newskibris.com/20-temmuz-toreni-nedeniyle-lefkosa-ve-gazimagusada-bazi-yollar-trafige-kapatilacak/