Son Dakika Haberler

1500 TL’lik İstihdam destek ödemesini kimler alabilecek?

1500 TL’lik İstihdam destek ödemesini kimler alabilecek?
Okunma : 705 views Yorum Yap

Birçok özel sektör çalışanını ilgilendiren konu; 12 Nisan Pazar günü  Resmi Gazetede yayınlandı.

1.500 TL’lik İstihdam Destek Ödemesi Açıklandı.

Covid-19 virüsüne önlem amaçlı 14.03.2020’den itibaren ( gıda, benzin vb yerler dışında kalan) iş yerleri kapatılmıştı. Bu dönemde ekonomik faaliyetleri duran işletmelerin çalışanlarıyla ilgili  yapılacak olan 1.500 TL’lik istihdam destek ödemesi hakkında beklenen açıklama geldi. Online başvuruların açılacağı ve ödemelerin 4 Mayıs 2020 tarihinde yapılacağı duyuruldu. Verilen karardan 3. dünya ülke vatandaşlarının da yararlanabileceği açıklandı.

Karara göre destek ödemesinden muaf olan işyerleri:

 • Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetlerine devam eden işyerlerinde çalışanlar,
 • Mali sektörde faaliyet gösteren işyerlerinin çalışanları ( banka, sigorta acente ve şirketleri, kooperatifleri, kredi şirketleri, finans ve danışmanlık şirketleri, döviz büroları, muhasebe büroları vb)
 • Eğitim sektöründe faaliyet gösteren işyerinin çalışanları ( Üniversiteler, özel okullar, dershaneler vb)
 • Turizm sektöründe faaliyet gösteren işyerinin çalışanları ( Casinolar, bet ofisleri, gece kulüpleri, öğrenci yurtları vb)
 • Sağlık sektöründe faaliyet gösteren işyerinin çalışanları (Laboratuvar, özel hastahane, klinikler, eczanaler, ecza depoları vb)
 • Gıda sektöründe faaliyet gösteren işyerinin çalışanları ( Market, fırın, kasap vb)
 • Tarım ve narenciye sektöründe faaliye gösteren işyerinin çalışanları
 • Hayvancılık sektöründe faaliye gösteren işyerinin çalışanları
 • Ev hizmetlerinde çalışanlar
 • Benzin istasyonları ve tedarikçilerinde çalışanlar
 • GSM operatörlerinde çalışanlar

İşverenler

Sağlık sektöründe, tarım ve narenciye sektöründe, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işverenler, avukatlar, mimar ve mühendisler, emlak şirketleri ile Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetlerine devam eden
diğer iş yerlerinin işverenleri bu madde gereğince verilen istihdam destek ödemesi kapsamı dışındadır.

Ayrıca 1500 TL İstihdam Destek Ödemesinden yararlanacak çalışanın herhangi bir yasa altında emeklilik, yaşlılık, malüllük ödeneği almaması gerekmektedir. Bu ödeneği bulunan çalışanlar kapsam dışından kalacak.

Ayrıca Muhasiplere, Tıbbi Tahlil Laboratuvarları, Benzin İstasyonu işletene işverenlere 1 Nisan 2020’den itibaren Sosyal Güvenlik Prim Teşvik Ödemesi yapılacak. (3 ay boyunca her sigortalı çalışan için 500 TL)

Ödeme Nasıl Yapılacak?

Yapılacak istihdam destek ödemesi için kapsamdaki sigortalı çalışanın işvereninin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bir bankada çalışanı adına açılmış olan bir banka hesabına ait hesap ismi, hesap numarası, hesap ile ilgili diğer bilgileri veya talep edilecek diğer her türlü bilgiyi beyan etmesi zorunludur.
Yapılacak olan istihdam destek ödemesi işverenin beyan ettiği çalışanına ait banka hesabına veya çalışan adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bir bankaya  Daire tarafından yatırılır.

12.04.2020 22:30