Son Dakika Haberler

Bahçedeki Gufi’yi Taşkent Doğa Parkı yetkilileri aldı

Bahçedeki Gufi’yi Taşkent Doğa Parkı yetkilileri aldı
Okunma : 2.587 views Yorum Yap

 

 

Dün akşam saatlerinde Girne Alsancak’taki evlerinin önündeki bahçede gördükleri Gufi (Engerek) yılanını öldürmek istemeyen vatandaş Taşkent Doğa Parkı yetkililerini aradı.

4 Yaşındaki çocuk farketti

Evlerinin bahçesinde oynayan 4 yaşındaki çocuk, kedinin başında beklediği güllerin arasındaki yılanı farkedip anne ve babasına çağırdı. Duyarlı vatandaş soyları tükenmekte olan yılanı öldürmek yerine Taşkent Doğa Parkı yetkilisi Kemal Basat’ı arayarak yılanın bilgisini verdi. Kemal Basat yılanın zehirli olduğunu ve dikkatli olmaları gerektiği yönünde vatandaşı uyardı.

30 Dakikada gelip yılanı aldılar

Taşkent Doğa Parkı yetkilileri Ulaş Şeherlioğlu ve Merve Buba  aldıkları ihbar üzerine  yılanı alıp tekrardan doğaya kazandırmak üzere harekete geçtiler. Yolda gelirken vatandaşa ne yapması gerektiği yönünde tavsiyelerde  bulundular. Kısa sürede olay yerine ulaşan yetkililer yılana zarar vermeden tekrardan doğaya bırakmak üzere yılanı aldılar.

Tamamıyla aldıkları bağışlarla ayakta kalmaya çalışan hayır kuruluşu özverili çalışmalarıyla biliniyor.

Taşkent Doğa Parkı 

Ülkemizin yaban hayvanlarını adanın neresinde olursa olsun kurtarıp inşa ettikleri Yaban Hayat Hastanesinde tedavilerini, Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde bakımını ve rehabilitasyonunu yapıp onları geri doğaya kazandırıyorlar.

Yaban Hayat Barınağı İnşa Ederek doğaya dönemeyecek hayvanların bir ömür boyu burada uluslararası standardlarda huzur içinde yaşamlarını idame etmelerini sağlıyorlar.

5 yıldır ülkeye kaçak giren hayvanların devlet adına bakımını üstleniyor olup  bu hayvanların tüm karantina ihtiyaçlarını, testlerini, her türlü bakımlarını ve ihtiyaçları için yaşam alanları inşa edip onların en azından rahat yaşam sürmelerini sağlıyorlar.

‘Ameliyat isteyen hayvana ameliyat, bakım isteyen hayvana bakım, yaşam alanı/kafes isteyen hayvana kafes yapıyoruz. Doğa, çevre ve özellikle yaban hayatı konusunda elimizden geldiğince fark yaratmaya çalışıyoruz’

Her yıl yüzlerce yaban hayvanı doğası olmayan ortamlarda ve genellikle yaralı olarak bulunup DoğaPark tarafından teslim alınarak tedavisi yapılıyor. Bu amaçla yürütülen çalışmalara ‘‘abone koru50’’ yazıp 4271’e kısa mesaj göndererek her ay 50TL katkıda sağlayarak siz de destek olabilirsiniz.

4271’e Abone koru20, 20 TL aylık

4271’e Abone koru50, 50 TL aylık

4271’e Abone koru100, 100 TL aylık