Son Dakika Haberler

Bahar Bayramı Hıdırellez

Bahar Bayramı Hıdırellez
Okunma : 91 views Yorum Yap

Bahar Bayramı Hıdırellez

Mevsimlik bayram olan ve baharın gelişi olarak kutlanan Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak varsayılıyor. Hıdırellez ( Ruz-ı Hızır: Hızır Günü olarak da bilinen )gelenekleri arasında en bilineni gül ağacı altına dilek dilemektir. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

 

5-6 Mayıs tarihleri arasında her sene coşkuyla  kutlanan Hıdırellez bu akşam başlayacak. 2020 yılı için 5 Mayıs Salı akşamı başlayıp 6 Mayıs Çarşamba günü ikindi ezanında bitecek.

 

Hıdırellez Dileği Nasıl Dilenir?

Hıdırellez gecesinden Hızır’ın uğradığı yerlere bereket getireceği inancıyla çeşitli ritüeller yapılıyor. Hızır’ın zaman zaman dünyayı ziyaret ettiğine, tanınmadan insanların arasına katıldığına, kaynaştığına ve iyi kalpli insanlara iyilik ettiğine de inanılır. Bunun için insanlar hem baharın gelişini kutlarken hem de dileklerini diliyorlar. Sofrasından bereket eksik olmasın isteyenler yiyecek ve baharat kaplarının ağzını geceden açık bırakıyorlar. Aynı şekilde bereketli bir yıl dileyenler ise para keselerinin, cüzdanlarının ağzını açık bırakıyorlar. Ev veya araba isteyen kişiler ise Hıdırellez gecesi gül ağacına dileklerini çizip ya da gül ağacına küçük bir modelini asarlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanılıyor. Dileklerini bir kağıda yazıp kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asmak ise bir diğer inanış olarak varlığını sürdürüyor. Bir diğer Hıdırellez geleneği ise ateş yakıp dilek dileyip ateşin üzerinden atlamak. Ayrıca Hıdırellez gününde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.