Son Dakika Haberler

AÖF Bahar Dönemi Vizeleri Online Yapılacak

AÖF Bahar Dönemi Vizeleri Online Yapılacak
Okunma : 36 views Yorum Yap

 AÖF Bahar Dönemi Vizeleri Online Yapılacak:

Covid-19 sebebiyle YÖK, Türkiye’de üniversitelerin bahar dönemine uzaktan eğitim olarak devam etme kararı almıştı. Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan öğrenciler için ise açıklama Anadolu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı tarafından geldi. Açıköğretim Fakültesi için sınav tarihleri dönem başında 18 Nisan ve 19 Nisan olarak belirlenmişti. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle AÖF ’ten sınavlarla ilgili güncelleme geldi ve öğrencilerin sağlığını tehlikeye atmadan eğitimlerine devam edebilmeleri için vizelerin online yapılacağını duyurdu.

AÖF’ün tarihinde ilk defa gerçekleşecek olan internet ortamında vize sınavı, 18 Nisan tarihinde başlayıp 7 Mayıs’a kadar devam edecek. AÖF’te okuyan öğrenciler istedikleri gün ve saatte sisteme girip istedikleri sınava girebilecekler. Sınavlara çalışmak için öğrenciler ekampus üzerinden kitap, ünite, ünite özetleri, video, sesli özet, çıkmış sorular ve alıştırmalar gibi materyallerle sınavlara hazırlanabilecek.

Sıkça Sorulan Sorular Hakkında:

– Sınava www.anadolu.edu.tr’den giriş yapılacak

– Sınava 18 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında dilediğiniz zaman girebileceksiniz

– Diğer vizeler gibi aynı günde sorumlu olduğunuz tüm derslerin sınavın girmek zorunda değilsiniz. Belirtilen tarihler arasında istediğiniz gün ve saat, istediğiniz dersin sınavına giriş sağlayabilirsiniz.

– Her dersin sınavı 20 sorudan oluşup sınav süresi her bir ders için 30 dk olacaktır

– Boş bıraktığınız soruya güvenlik sebebiyle dönüş yapılamayacak.

– Önceki sınavlar gibi 4 yanlışınız 1 doğruyu götürecektir

– Örnek ekran ve demo görüntüleri sınavdan önce AÖF’ün resmi sayfalarında paylaşılacaktır.

– Sınava girerken bilgisayar vb araçlara herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur.

– Sınav sonuçları 7 Mayıs, yani sınav bitiş tarihinden, 3 gün sonra açıklanacaktır.

– Bahar  dönemi finalleri için online sınav kararı henüz alınmamıştır. Şimdilik sadece vizeler hakkında internet ortamında yapılması kararı verilmiştir.

 Online Sınav Hakkında Bilgiler AÖF’ten Gelen Açıklamalar:

-Sınavların gerçekleştirileceği elektronik ortama dâhil olmak için internet bağlantısı olan kişisel bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuzdan giriş yapmanız gerekecektir.(Gerekli teknolojik altyapıya sahip değilseniz, çağrı merkezinden 6-7-8 Nisan 2020 tarihlerinde randevu alarak, istediğiniz herhangi bir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim bürosunda, internet ortamında yapılacak sınava girebilirsiniz.)

-Sınavınıza, AÖF resmî web sitesinde yer alan Sınav linkine tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Sınav sistemimiz 18 Nisan – 7 Mayıs 2020 tarihleri arasında, 20 gün boyunca sizlerin erişimine açık olacaktır. Bu 20 günlük süreçte, sorumlu olduğunuz ders ya da derslerinize ait sınavlarınızı, istediğiniz gün ve saatte sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. (Ancak belirtilen tarihin son günlerine kalmanızın, bağlantı problemlerine yol açabileceğini de göz önünde bulundurmanızı rica ederiz.)

 

Sınava Nasıl Gireceğim:

– www.anadolu.edu.tr adresinden yönlendirme linki ile sınav sayfasına geçiş yaptıktan sonra, T.C. kimlik numarası ya da @anadolu.edu.tr uzantılı e-posta adresi ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Burada, sorumlusu olduğunuz dersleri görüntüleyebileceksiniz.

– Daha önceki sınavlarınızda olduğu gibi her bir ders 20 sorudan oluşacak ve her bir dersi cevaplamanız için süreniz 30 dakika olacaktır. Sınavınız başlamadan önce sınav ekranı üzerinden sınav süresince tabi olduğunuz kuralları dikkatle okuyarak onaylamanız gerekmektedir. Sınav başladığında ekranda yalnızca bir soru görülecektir. Soruyu cevaplandırarak ya da boş bırakarak bir sonraki soruya ilerleyebileceksiniz. Sorular arasında ileri ya da geri gidilme imkânı olmadığı için işaretleme yapmadan geçtiğiniz soru boş bırakılmış olarak kabul edilecektir.

– Tüm sorularla ilgili işaretlemelerinizi yaptığınızda ya da size verilen 30 dakikalık süre dolduğunda “BU DERSİN SINAVI BİTMİŞTİR” uyarısını göreceksiniz. Bu uyarıyı gördüğünüzde sınavınız tamamlanmış olacaktır. (18 Nisan’dan itibaren, sınavınızı tamamlayamadan oturumunuz herhangi bir nedenle (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu vb.) sonlanırsa, son gün olan 7 Mayıs’a kadar sınavınıza kaldığınız yerden devam ederek sınavınızı tamamlayabileceksiniz.)

– Ancak 7 Mayıs’a kadar sınavlarınızı tamamlayamama durumunuzda sınav sistemi erişiminize kapanacak ve cevaplandırmadığınız sorular boş bırakılmış kabul edilecektir.

 

Güncel bilgiler için Açıköğretim Fakültesi Resmi Facebook Hesabı: www.facebook.com/AOFAnadolum

Açıköğretim Fakültesi Resmi Instagram Hesabı: www.instagram.com/anadoluuniv_acikogretimsistemi