Son Dakika Haberler

Anastasiades ve Akıncı sınır kapıları konusunu telefkonferans yoluyla görüşecek

Anastasiades ve Akıncı sınır kapıları konusunu telefkonferans yoluyla görüşecek
Okunma : 77 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs Bilimsel Danışma Komitesi’nin beş üyesi bugün saat 14.00’te yapılacak İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin telekonferansına katılacak.
Toplantı, Adadaki epidemiyolojik duruma göre Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhriyeti  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında geçiş noktalarının kademeli olarak açılması konusunda görüş alışverişinde bulunma mutabakatı sonrasında gerçekleşecek
İlgili bir kaynak  telekonferansta yer alacak beş Güney Kıbrıslı üyenin hem hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde ve hem de Kıbrıs’ın kuzeyindeki Türk bölgelerindeki epidemiyolojik tabloyu tartışacağını söyledi.
Geçiş noktalarının açılması kararı, uzmanlar tarafından bunu yapmanın güvenli olup olmadığı konusunda bilgilendirildikten sonra iki lidere bağlı olacağına işaret eden aynı kaynak, geçiş noktalarının açılmasının,  her iki tarafta sıfır vaka olması durumunda gerçekleşebileceğini belirtti.
Kıbrıs Türk yetkililer  Mart ayının ortasından itibaren tüm geçişleri yasaklamış, 11 Nisan’da ise yasak diplomatik misyon üyelerini ve BM Barış Gücü personelini kapsayacak şekilde genişletmişti.
Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades başkanlığında 28 Şubat’ta toplanan Bakanlar Kurulu, COVID-19’a karşı bir tedbir olarak dört geçiş noktasının (Ledra Caddesi, Astromeritis, Lefke ve Derinya) operasyonunu askıya almaya karar vermiş, ancak gerekli olan tüm beş geçiş noktasından geçişe izin vermeye devam etmiştir.

NK/RB