Son Dakika Haberler

Alexsandr Satlaev kimdir? Cezaevinden nasıl kaçtı?

Alexsandr Satlaev kimdir? Cezaevinden nasıl kaçtı?
Okunma : 2.652 views Yorum Yap

Merkezi Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan Alexsandr Satlaev, dün akşamüzeri cezaevinden firar etmişti.

Rögara girip saklanan Alexsandr Satlaev, yemek aracının cezaevine giriş yaptığı sırada kapının açılmasını fırsat bilerek kaçmış.

Dikmen yönüne doğru koşarak kaçan firari mahkum polis ekipleri tarafından tespit edilerek yakalandı, ancak burada da polislerin elinden kurtularak koşarak kaçmaya devam etti.

İlgili habere göre firari mahkum Alexsandr Satlaev’in bir ayağındaki ayakkabı da burada çıktı.

Rus uyruklu Satlaev, Girne’de 22 Eylül 2019’da bir kadını boğazını sıkarak bayılttıktan sonra çantasındaki paraları çalıp, ‘Soygun’ ve ‘Ciddi Darp’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Öte yandan Rus medyasında çıkan bazı haberlere göre, Rusya Federasyonu’na bağlı Altay Özerk Cumhuriyeti bölgesinde eski bir polis müfettişi (dedektif) olan Alexander Satlaev, 2013 yılında 4 kişiye tecavüz ettiği gerekçesiyle görevinden alınıp 4 yıl hapse mahkum edildi. Haberde, mahkeme tarafından “seri tecavüz” suçlamasından mahkum olan Alexander Satlaev’in mağdurlara kişi başı 250 bin Rus Rublesi tazminat ödediği ve 2019 yılının Mart ayında şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığı öne sürüldü.

Soygundan tutuklanmıştı

Rus uyruklu Alexander Satlaev, Girne’de, bir kadının boğazını sıkarak bayılttıktan sonra çantasından paralarını çaldığı suçlamasıyla tutuklanırken, Rus medyası, Satlaev’in ülkesinde ‘seri tecavüz’ suçundan 4 yıl hapse mahkûm olduğunu iddia etmişti.

 

Rus Gazetesi Legal Report 2019 yılında Satlaev’in Kıbrıs’ta yakalanışını  böyle haber yapmıştı

Altay Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Araştırma Komitesi Araştırma Müdürlüğü’nün özellikle önemli davalarında görevli eski bir soruşturmacı olan ve tecavüz suçlamasıyla uluslararası arananlar listesinde bulunan 27 yaşındaki Alexander Satlaev Kıbrıs’ta gözaltına alındı. Daha önce seri tecavüzden suçlu bulunan federal bir yargıcın oğlu olan eski kolluk kuvvetleri, yerel bir sakini soygun yaptıktan sonra yerel polisin eline geçti.

As bildirilen yerel gazete Kıbrıs Gazetesi, 22 Eylül Satlaev Kuzey Kıbrıs tanınmayan Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Girne’nin tatil kasabası, bir kadını soydu. Kaçak müfettiş, kurbanın boğazını sıktı ve içinde 300 Türk lirası (Merkez Bankası kuru yaklaşık 3400 ruble) olan bir el çantası çaldı. Polis, soyguncuyu CCTV görüntülerini kullanarak takip etti ve üç gün sonra onu gözaltına aldı. Satlaev’in evinde yapılan arama sırasında kurbanın tespit ettiği bir çanta bulundu. Rus, mahkeme kararıyla gözaltına alındı. Yayın, yerel yasalara göre ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu açıklıyor.

Yerel kolluk kuvvetlerine göre Satlayev, Türkiye’den 19 Ağustos’ta Kuzey Kıbrıs topraklarına girdi. Bu zamana kadar, Rusya’daki eski araştırmacı federal arananlar listesine alındı. Mahkeme onu gıyaben tecavüzle suçladı ve gözaltına aldı. Suç 4 Ağustos’ta Barnaul’da işlendi. Soruşturmaya göre Satlaev, gece vakti bir apartmanın girişinde bir kıza saldırdı. Tecavüzcüyü bulmak için polis bir yönlendirme yaptı. Ancak sonradan ortaya çıktığı üzere genç adam sınır kontrolünden geçip Antalya’ya uçmayı başardı.

Gorno-Altaysk’ın yerlisi olan Satlaev, küçük memleketinde seri tecavüzcü olarak tanınır. 2011–2013 yıllarında, Rusya Federasyonu Araştırma Komitesi Araştırma Müdürlüğü Gorno-Altaysk Araştırma Departmanında kıdemli bir araştırmacı olarak memleketinde dört tecavüz ve bir dizi tecavüz girişiminde bulundu. Girişimlerden biri üzerinde şahsen ön soruşturma kontrolü yapması dikkat çekicidir. Satlaev, kurbanı suç hakkında bir açıklama yazmamaya ikna etti ve ardından bu temelde bir ret materyali yayınladı. Suç mahallinden video kaydı tecavüzcünün yakalanmasına yardımcı oldu. Ekim 2013’te gözaltına alındıktan sonra yetkililerden kovuldu. Kısa süre sonra, daha önce savcılıkta çalışan Chemal Bölge Mahkemesi başkanı Satlaev’in babası istifa etti.

Temmuz 2015’te Gorno-Altay Şehir Mahkemesi Satlaev’i dört tecavüz, dört tecavüz teşebbüsü, saldırı ve görevi kötüye kullanmaktan suçlu buldu. Eski araştırmacı, 75.000 ruble para cezası ile genel bir rejim kolonisinde 6 yıl – oldukça hafif bir ceza aldı. Kurbanların hukuk davaları da toplam 250.000 ruble tutarında karşılandı. Temyiz mahkemesi cezayı 6,5 yıl hapis cezasına çevirdi. Bu yılın Mart ayında Satlaev şartlı tahliye ile serbest bırakıldı.