Son Dakika Haberler

ABD’de COVİD-19 Gerginliği

ABD’de COVİD-19 Gerginliği
Okunma : 39 views Yorum Yap

ABD’de COVİD-19 Gerginliği

COVİD-19 kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı açısından ABD’nin üçüncü eyaleti olan Michigan’da COVİD-19’a karşı alınan önleyici tedbirleri protesto etmek için geçtiğimiz günlerde sokağa çıkan aşırı sağcı unsurlar içerisinde silahlı protestocuların da olması ABD genelinde rahatsızlık yarattı. Protestocular herkesin normal hayata dönmesi ve alınan tedbirlerin kaldırılmasını talep ediyor.

Michigan Valisi Whitmer’in hafta başında imzaladığı kararnameyle, COVİD-19 tedbirlerinin süresi 30 Nisan’a kadar uzatılmıştı. Alınan tedbirler arasında, birçok işyerinin kapalı olması, halkın arkadaş ziyaretine gitmemeleri ve yazlık ya da çiftlik evlerine gitmeleri gibi hususlar bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Michigan Valisi Whitmer ise; vaka ve ölümlerin artmaması için alınan önlemlerin zorunlu olduğunu,  yapılan protesto eylemlerinde sosyal mesafeye dikkat edilmediğini, bunun bir ironi yarattığını, protestocuların oluşturdukları ortam nedeniyle belki de önlemleri çok daha uzun süre uygulamak zorunda kalabileceklerini vurguladı.

 Aktif vaka sayısı 652.688 olan ABD’de COVİD-19 kaynaklı ölümlerin sayısı ise 40.565 i buldu ( https://newskibris.com/2020/04/01/www-worldometers-info/ )