Son Dakika Haberler

ABD, Çin uçaklarının ABD’ye inişini askıya alıyor !

ABD, Çin uçaklarının ABD’ye inişini askıya alıyor !
Okunma : 50 views Yorum Yap

 

ABD ve Çin arasındaki gerginlik hava taşımacılığını da etkiledi. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti Çin’den gelen yolcu uçaklarının ülkeye iniş yapmalarına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Korona krizinde ABD ve Çin arasındaki çekişme gittikçe şiddetleniyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre ABD 16 Haziran’dan sonra Çin’li dört havayolu şirketinin yolcu uçaklarının piste inmelerine izin vermeyecek.  

Bu hafta içinde Pekin hükümetinin Amerikan havayolu şirketleri United Airlines ve Delta Airlines’ın Çin’e yapılacak uçuşlara devam etme izni vermemiş olması bu adımın atılmasında rol oynadı. US- Airlines’ın bu iki şirketinin uçuşları bir kaç hafta önce korona salgını sebebiyle durdurulmuştu.

ABD Ulaştırma Bakanlığı Çin’in bu tutumuyla iki ülke arasındaki havayolları anlaşmasını zedelediğini bildirdi. Bakanlık ayrıca Amerika ve Çin havayollarının ikili haklarını tam ve eksiksiz bir şekilde kullanabilmeleri için Çin tarafı ile görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Bu süre içersinde Çin havayolu şirketleri Amerikan havayolu şirketlerinin kaç tanesine ülkeye yolcu taşıma izni veriyorsa Amerika’da o sayıda Çin havayolu şirketine izin verecek.

Alınan önleme göre Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines ve Hainan Airlines şirketleri Amerika’ya yolcu taşıyamayacak.