Son Dakika Haberler

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles Güney Kıbrıs’a geldi

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles Güney Kıbrıs’a geldi
Okunma : 53 views Yorum Yap

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles, Kıbrıs’ta temaslarda bulunmak amacıyla adaya geldi.

Borrell, Kıbrıslı yetkililerle yapacağı görüşmeler sırasında Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasa dışı eylemleri dâhil bir dizi konuyu görüşecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, akşam saat 19’da Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüşecek; Başkanlık Sarayına gitmeden önce Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile baş başa görüşmede bulunacak (saat 17’da) ve devamla iki tarafın heyetlerinin katılacağı görüşmeler yer alacak.

Görüşmelerin merkezinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz bölgesinde devam eden yasa dışı Türk eylemleri, AB ve Türkiye ilişkileri geniş çerçevesi yer alacak.  Ayrıca, son gelişmeler ışığında Doğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgesindeki durum, AB Ortak Dış Politikası ve Politik Güvence ile ilgili güncel sorunlar ve Kalıcı Yapısal İşbirliği (PESCO) konuları da ele alınacak.

İki yetkili saat 18.30’da basına açıklamalarda bulunacak.

Sayın Borrell cuma günü Savunma Bakanı Savvas Aggelides ile görüşecek.