Son Dakika Haberler

9 Haziran Bakanlar Kurulu Kararları

9 Haziran Bakanlar Kurulu Kararları
Okunma : 413 views Yorum Yap

9 Haziran 2020 Bakanlar Kurulu kararlarını Kudret Özersay basına açıkladı. Konuşmasına Süheyla Küçük’ün vefatı ve naaşının defni ile başladı. Küçük’ün ailesi ve savcılıkla yapılan görüşmelerden sonra, hazırlıkların tamamlanmasının ardından, Süheyla Küçük’ün defin işleminin Perşembe günü Anıttepe Devlet Mezarlığı’nda gerçekleştirileceğini duyurdu.

Perşembe günü bir Bakanlar Kurulu toplantısının daha gerçekleşeceğini söyleyen Özersay, Sağlık Bakanlığı’nın getireceği öneriler üzerine 1 Temmuz’dan itibaren KKTC’ye hangi ülkeden, ne şartlarda yolcu gelebileceği hakkında görüşmeler gerçekleşeceğini bildirdi.

Ülkeye geliş-gidiş tarihleri ve koşulları, hangi ülkeden gelen kişiye PCR testi şartı, hangisine karantina şartı konulacağı hakkında gerekli açıklama, yine Perşembe günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kamuoyuna duyurulacak.

Özersay, verilecek olan tarih sonrası turizm sektörüne pazarlama çalışması yapma imkanı sağlayacağını belirtti.

Yaz Okulu Online Yapılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel izni ile, KKTC’de 15 Haziran- 30 Eylül arası üniversitelerde yaz okulu dönemi online eğitim olarak yapılabilecek.

Turist Vizeleri Hakkında Gelişme

Turist vizesiyle KKTC’de bulunan şahıslar, 90 güne kadar herhangi bir ceza ödemeden izinli sayılacak.

Salgın Öncesi Tatil Paketi Satın Alanlar Hakkında

13 Mart 2020’den önce, yani salgın döneminden önce paket tur satın alan kişiler karantina sebebiyle satın aldıkları ürünü kullanamamışlardı. Özersay, alınan kararla birlikte bu kişilere 2 seçenek sunulacağını belirtti. Aldıkları paket turu ileriki tarihe aktarabilme seçeneği  ya da alınan paket turun yerine “tatil kuponu” olarak bir seçenek sunulmasına karar verildi.

Süresi Biten Ehliyetlerin Süresinin Cezasız Uzatılabilmesi

Süresi biten ehliyetlerin, öğrenci ehliyetleri de dahil olmak üzere, 15 Temmuz 2020 tarihine kadar herhangi bir ceza ödemeksizin uzatılabilmesine karar verildi.

KKTC’de Düğün Sezonu Başlıyor

Önceden alınan kararda, gidişata göre, düğün tarihlerinin başlangıcı 1 Temmuz olarak belirlenmişti. Bugünkü kuruldan sonra düğünlerin Haziran ayında da yapılabileceği kararına varıldı.

Özersay, ayrıca festival ve şenliklerin de istenildiği takdirde düzenlenebileceğini bildirdi.

Toplu Taşıma sektörü ile ilgili görüşmelerin devam ettiği, bu konuyla ilgili kararın ileriki bir tarihte netleşip kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.