Son Dakika Haberler

4,2 milyon sterline satılan heykellerin sahte olduğu iddiası

4,2 milyon sterline satılan heykellerin sahte olduğu iddiası
Okunma : 5 views Yorum Yap

Katar hükümdarının bir kuzeni, önde gelen bir Londra sanat satıcısına, “gerçek olamayacak kadar iyi” olduğu iddia edilen  4,2 milyon sterlin değerindeki heykeller için dava açtı.

Kuzeni Katar’da tahta geçen Şeyh Hamad bin Abdullah Thani, ünlü sanat tüccarı John Eskenazi’yi tanrı Dionysos’un oyulmuş bir başı ve 2.2 milyon dolarlık bir parça da dahil olmak üzere yedi sahte heykeli satmakla suçladı.

Times’ın haberine göre, Thani’nin avukatları, mahkemeye, Şeyh’in sanat eserleri için 1400 ila 2000 yıl önce yaratıldığı ve arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmadan önce mağaralarda saklandığı söylendikten sonra “en yüksek ücreti” ödediğini söyledi.

Thani, parçaları satın aldıktan sonra, yanlış yaptığını inkar eden Eskenazi’den eserlerin orijinal olmadığı gerekçesiyle geri almasını ve kendisine iade etmesini istedi.

“GERÇEK OLAMAYACAK KADAR İYİ”

Thani’nin hukuk ekibi, Şeyh’in eserleri satın aldıktan sonra, kökenleri hakkında şüpheler ortaya çıktığını ve incelediğini söyledi. Bu uzmanların, heykellerin bir tanesine gömülü sahtecilik kanıtları bulduğu iddia ediliyor.

Şeyh’in uzmanları ayrıca eserlerin korunma durumunun, iddia edilen yaşları için gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu iddia etti.

Hint, Gandharan, Himalaya ve Güneydoğu Asya sanatının ünlü bir satıcısı olan 72 yaşındaki Eskenazi ve şirketi, Şeyh tarafından, eski olmaktan çok uzak parçaların “modern bir sanat eseri” olduğu iddiasıyla dava ediliyor.