Son Dakika Haberler

40 örgüt Din İşleri Başkanlığı önünde eylem yaptı

40 örgüt Din İşleri Başkanlığı önünde eylem yaptı
Okunma : 60 views Yorum Yap

 

 

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın kadınlarla ilgili söylemlerini eleştiren ve görevden alınmasını talep eden 40 örgüt Din İşleri Başkanlığı önünde eylem yaptı.

“Emeğimiz, Bedenimiz, Haklarımız Bizimdir” sloganıyla gerçekleştirilen eylemde örgütler adına ortak açıklamayı KTÖS Yönetim Kurulu üyesi Mebruke Diren okudu.

Görevden alınması yönündeki taleplere rağmen Ahmet Ünsal’ın görev ve yetkilerini suistimal ederek ve yasaları yok sayarak gerici faaliyetler ortaya koyduğu savunulan ortak açıklamada hükümetin bu konudaki tutumu eleştirildi.

Örgütler olarak dayanışma içinde mücadeleye devam edileceği belirtilen ortak açıklamada 7 maddeden oluşan taleplere yer verildi.

Örgütlerin talepleri arasında Ahmet Ünsal’ın görevden alınarak, kendisine verilen istisnai vatandaşlığın iptal edilmesi, Milli Eğitim Yasasına aykırı faaliyet gösteren yapılanmalara müdahale edilmesi, insan haklarına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair derslerin müfredata dahil edilmesi gibi maddeler bulunuyor.

Din İşleri Başkanlığı önündeki eylemin ardından örgütler, Kıbrıs Gazetesi önüne yürüyerek gazetenin Zehie Helin Reessur cinayeti ile ilgili kullandığı haber dilini eleştirdi.

Burada yapılan açıklamalarda, gazetenin cinayeti magazinleştirerek meşrulaştırdığı ve kadın bedenini nesneleştirdiği savunuldu, gazetenin özellikle Reessur ailesinden ve tüm toplumdan özür dilemesi talep edildi.

 

Ne Olmuştu?

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın, 9 Ocak 2023 Pazartesi günü Gazimağusa’daki Polatpaşa Camii’nde “İslam’da Evliliğin Eşlere Tanıdığı Hak ve Yüklediği Sorumluluklar” konulu, sadece kadınlar ve kız çocukları davet edildiğinin iddia edildiği seminerde, ses kaydıyla da ispat edilen cümleleri:

“İnsanlar niye evlenir? Çoğalmak için. Dolayısıyla bir kadın kocasının yatak davetine icabet etmek zorundadır. Yani, ihtiyacı karşılanacak… Bazıları evleniyorlar, bir sene geçiyor, iki sene geçiyor, üç sene geçiyor çocuk yok. Niye yok? Kedimiz var. Olur mu ya? Evlenmenin sebebi çoğalmak. Elalemin kızı, elalemin oğlu sana neslin üresin diye helal kılınıyor. Keyif yapasınız diye değil.”