Son Dakika Haberler

40 metre yüksekliğinde Kıbrıs İkonu: “Asil Köylü”

40 metre yüksekliğinde Kıbrıs İkonu: “Asil Köylü”
Okunma : 3.780 views Yorum Yap

 

 

TEDx etkinliğinde konuşan Erbil Arkın 2019 senesinde ARUCAD projesi olan heykel yarışmasını duyurmuştu. KKTC’de düzenlenen bu heykel yarışması ülkemize sanatsal anlamda büyük bir değer katacak.

Erbil Arkın yapılacak olan bu eserde Rio de Janerio’da yer alan “Kurtarıcı İsa Heykeli”nden ilham alındığını belirtti. “Bu heykele baktığımda biz neden böyle bir eser yaratamayalım diye düşündüm ve elbette ki  yapabiliriz. Sonuçta tekerleği tekrardan icat etmiyoruz, teknolojiden faydalanıp bu tarz bir eser ortaya koyabiliriz.” diyen Arkın konuşmasında ön elemeyi geçen projeleri de göstermişti.

Girne’nin dağlarına yapılacak 40 metre yüksekliğinde 3 boyutlu heykel ve alan düzenleme çalışmasında  Arkın Ödülü, Girne’de “Asil Köylü” teması çerçevesinde yapılacak olan anıt heykel projesidir. Bu yarışmanın esin kaynağı, yıllar boyunca değişik kültürlerin etkisiyle zenginleşmiş Kıbrıs Adasının tarihi, kültürel ve ekolojik ruhudur.

Arkın Ödülü, sanatsal özgürlük konusuna özellikle vurgu yapmakta; seçilecek heykelin bütün Ada açısından kapsayıcı olması, siyaset ve dinden bağımsız, belirgin Yakındoğu ve Akdenizlilik temalarına odaklanması beklenmektedir. Heykelin sahip olması beklenen gururluluk temasına estetik olarak uygun olması ve Ada’da yaşayan herkese hitap etmesi de aynı derecede önemlidir.

Ön elemeyi geçen eserler

“Léo Caillard, Maurice Blik, Lotta Blokker, Angela Connor, Steve Anthony ve James Scott” tarafından yapılan tasarımların ön elemeyi geçip sergileme hakkı aldığı “Arkın Ödülü”ne 30 ülkeden sanatçı, heykeltraş ve tasarımcının 80’den fazla eserle başvurduğu belirtildi.

 

Açıklamada, “ARUCAD projesi olarak Arkın Innovation Hub tarafından yürütülen Arkın Ödülü’nün konusu, Girne’nin dağlarına yapılacak 40 metre yüksekliğinde 3 boyutlu heykel ve alan düzenleme çalışmasıdır.

Arkın Ödülü, Girne’de ‘Asil Köylü’ teması çerçevesinde yapılacak olan anıt heykel projesine verilen isimdir.

ARUCAD, Arkın Ödülü için uluslararası alanda sanatçılara, tasarımcılara, mimarlara ve yaratıcı zihinlere açık bir çağrı yapmıştır.

Bu yarışmanın esin kaynağı, yıllar boyunca değişik kültürlerin etkisiyle zenginleşmiş Kıbrıs Adasının tarihi, kültürel ve ekolojik ruhudur” denildi.

 

Arkın Ödülünün teması nedir?

Arkın Ödülü, çevresiyle uyumlu, “Asil Köylü” kavramı ile Ada’nın kültürel mirasına değer katacak bir tasarım aramaktadır. Bu miras, ailelerinin gereksinimlerini geleneksel üretim yöntemleriyle karşılamaktan gurur duyan tüm ada halklarının sahip olduğu bir mirastır.

 

Köylü teması, Antik Mısır’dan günümüze sanat tarihinde en çok kullanılan temalardan biri olmuştur. Gerçek yaşam tasvirleri, sanatsal imgelerle iç içe geçmiştir. 16. yüzyılda Albert Dürer’in “Dans Eden Köylüler” eserinde görülen folklorik temsilin yanı sıra 18. yüzyıl boyunca François Boucher gibi sanatçıların Rococo tarzında eserler ürettiği görülmüştür. 19. yüzyılda modern sanatın temsilcilerinden Aimé-Jules Dalou’nun “The Peasant” eseri, bu temanın tanınmış örneklerinden birisidir.

 

Bu haberde yer alan bilgiler ARUCAD sayfasından alıntılanmıştır.