Son Dakika Haberler

11 Haziran 2020 – Bakanlar Kurulu Kararları

11 Haziran 2020 – Bakanlar Kurulu Kararları
Okunma : 1.008 views Yorum Yap

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları açıkladı.

Buna göre;

– 1 Temmuz’dan itibaren; ülkeye giriş hakkı bulunan bütün yolcuların, vatandaş olsun, olmasın, vatandaş olup ikameti yurt dışında olsun, 3 farklı kategori ülke oluşturuldu;

 

a- Malta, Bulgaristan, Norveç, Finlandiya, Macaristan, Almanya, Avusturya, İsrail, Yunanistan, Türkiye, Litvanya, Danimarka’dan 1 Temmuz tarihinden itibaren gelecek yolcular 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuçlu PCR testi varsa gelebilecek. Yani bu PCR testi önceden yapılmak zorunda, ister havayolu ister denizyolu ister kara kapısı olsun, bu testin sonucu ülkeye girişte sorulacak.

b- İsviçre, Çek, Polonya, Hırvatistan gibi ülkelerin olduğu bu kategori için ÇİFTE PCR TESTİ yöntemi uygulanacak. Uçağa binmeden PCR testi yapılacak  ve adaya geldiğinde PCR alınacak. Kalacağı yere yönlendirilen kişi (otel, ev vs), test sonuçları geldikten sonra eğer testi negatif ise adada kalmaya devam edebilecek.

c- Yüksek risk grubunda bulunan ülkeler, ABD, Rusya Federasyonu, Brezilya,  İran, Birleşik Krallık gibi ülkelerin olduğu bu kategoride olanlar PCR testi ile girebilecek, bedelini kendileri ödemek koşulu ile 14 gün karantinada tutulacak.

Ülke listeleri en az  haftada bir kez veriler doğrultusunda güncellenecek. Ülkelerin risk grubu Sağlık Bakanlığı tarafından gözden geçirilecek.

 

– Güneyden kuzeye ilk geçişte PCR testi (72 saat içinde yapılmış olması şartıyla), daha sonraki geçişlerinden tesadüfi test yöntemine geçilecek.

– 22 Haziran itibariyle Güney’de çalışan vatandaşlar, Pile’deki vatandaşlar, Karpaz’daki Rumlar, Maronitler, güneyde tedavi görenler ve güneydeki öğrenciler ilk girişlerinde PCR testi yapmak koşulu ile güneye geçebilecek, aynı gün veya devamında geri dönebilecek daha sonra tesadüfi  test uygulamasına tabi tutulacak.

– 15 Haziran’dan itibaren 1 Temmuz’a kadar gelecek Türkiye’den gelen öğrenciler geldiklerinde karantinaya girip testleri yapılacak, negatif olanlar kampüs karantinasına girecekler. İmzalayacakları taahhütnameyle 14 gün kampüs karantinasında kalacaklar, öğrenciler bu süreçte bir bedel ödemek zorunda olmayacaklar. Denetimi Eğitim Bakanlığı sağlayacak.

– Türkiye’den buraya 2 Charter uçuş düzenlenecek, bu 2 uçuşta ( İstanbul-Ercan 15.06.2020 Pazartesi & Ankara-Ercan 16.06.2020 Salı) bir süre önce tedavi için Türkiye’ye gidip, sağlık durumu nedeniyle gemi yolu ile dönemeyenler öncelikli hakka sahip olacak. 1 Temmuz’dan önce gerçekleşecek bu uçuşlarla gelecek olanlar için karantina uygulaması geçerli olacak.

 

Özersay konuşmasını maske kullanımının önemine vurgu yaparak bitirdi.