Son Dakika Haberler

Kredi Garanti Fonu Destek Kredisi uygulamaya girdi!

Kredi Garanti Fonu Destek Kredisi uygulamaya girdi!
Okunma : 233 views Yorum Yap

1 Milyar TL tutarında düşük faizli “işletmelere destek kredisi” uygulamaya konuldu.

Kredi Garanti Fonu garantisi ve Kredi Faiz Destek Fonu faiz destekli söz konusu kredi portföyü;Yurtiçi mal ve hizmet temini için keşide edilmiş çeklerin ödenmesi,Hammadde alımı, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına olan mali yükümlülüklerin yerine getirilmesi, Personel maaşlarının ödenmesi, amaçlarıyla gerçek ve tüzel kişi işletmeler tarafından kullanılabilecek.

 

Kredi ilk 6 ayı geri ödemesiz toplam 15 ay vadeli olup, faiz oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Bu faizin 3 puanlık kısmı Kredi Faiz Destek Fonu tarafından karşılanacak.

‘İşletmelere Destek Kredisi’ kapsamında kullanılacak kredilerde, bankalar tarafından faiz dışında herhangi bir komisyon ve benzeri masraf (üçüncü taraflara ödenecekler hariç) alınmayacak, bu krediler pul vergisinden muaf olacakt. Söz konusu portföy kapsamında  her bir işletmenin kullanabileceği kredi, işletmelerin yıllık cirosunun  %10’unu geçmemek üzere, en fazla 4 milyon Türk Lirası olacak.

Mevcut durumda bankacılık sektörü tarafından kullandırılan tüm işletme kredilerinin yaklaşık %10’u  büyüklüğünde olan ‘İşletme Destek Kredisi’ portföyü kapsamında en geç 30 Haziran 2020 tarihine kadar kredi kullanılabilecek.

Gerçek ve tüzel kişi işletmelerin, daha detaylı bilgi almak ve krediyi kullanmak üzere çalıştıkları bankalara müracaatta bulunmaları gerekiyor.