Son Dakika Haberler

1 MAYIS

1 MAYIS
Okunma : 18 views Yorum Yap

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı:

 

1 Mayıs İşçi Bayramı için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak bir açıklamada bulundu ve herkesi 1 Mayıs akşamı balkon ve pencereler çağırıp 1 Mayıs marşını söylerek kutlamaya çağırdı. Sendikaların ortak açıklamasında yer alan 1 Mayıs programı ise şu şekilde açıklandı:

“2020 1 Mayıs’ına kadar tüm meydanları, caddeleri, sokakları 1Mayıs afişlerimizle donatacak, ses ve görüntü araçlarıyla 1 Mayıs coşkusunu meydanlara taşıyacağız.

Evlerimizin ve işyerlerimizin sokaklara dönük yüzünü taleplerimizi ifade eden pankartlarla, afişlerle donatacağız!

1 Mayıs 1977’de Taksim’de yitirdiğimiz mücadele arkadaşlarımızı Kazancı yokuşunda anacağız.

1 Mayıs günü bulunduğumuz her yerin balkonlarından pencerelerinden 1 Mayıs marşını okuyacak, pankartlarımızı asacak, balonlarımızı uçuracak, yeni bir toplumsal düzen için aynı anda tüm Türkiye’den ses vereceğiz.

Yine 1 Mayıs günü sosyal medya üzerinden yayınlanacak “1 Mayıs mitingi”nde buluşacağız.

Birliğimizi, mücadelemizi ve dayanışmamızı tüm gücümüzle bulunduğumuz her yerden göstereceğiz!

Yeni bir toplumsal düzeni biz kuracağız!

Yeni bir toplumsal düzeni emek ile bilim ile kuracağız!”

 

Sağlık Örgütleri 1 Mayıs Açıklaması:

Sağlık meslek örgütleri 1 Mayıs ile ilgili yaptığı ortak açıklamada şu cümleyi kullandı. “ Salgınsız ve sömürüsüz bir dünyada 1 Mayısları bayram olarak kutlayacağımız günlerin inancıyla, sağlık emekçileri olarak hem COVID-19 virüsüne hem de emeğimizi yok sayan, haksız ve hukuksuz bu sisteme karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

Sağlık örgütleri yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete de parmak bastı. Geçtiğimiz günlerde Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde doktor Esra Ersöz Genç’e saldırıp, oksijen tüpüyle kovalayan İ.A. (35) gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Sağlık örgütlerinin açıklamasında şu cümleler yer aldı: “Salgın ortamında bile sağlıkta şiddettin hız kesmemesi, yine salgına rağmen sağlık çalışanlarının emeğini değersiz gören adaletsiz ve hakkaniyetsiz ücretlendirme yöntemleri, sağlık işçilerini yok sayan döner sermaye ödemeleri, özel sağlık kurumlarında ücretsiz izin adı altında fiilen gelirsiz ve işsiz bırakılmamız, muayenehanelerde hem hekimin hem de sağlık personelinin sıkıntılarının görmezden gelinmesi, iş ve atama bekleyen yüzbinlerce sağlık bilimleri mezununun, hukuksuz KHK’lar yada güvenlik soruşturmaları ile meslekleri ellerinden alınan sağlık çalışanlarının salgın ortamında bile gündeme getirilmemiş olması, bizlerin 2020 1 Mayıs’ında mücadele başlıklarımızı talep, öneri ve beklentilerimizi oluşturuyor.”